Дякуємо серцем – Володимир Венцель

Володимир Венцель

Фельдшер Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Харківської обласної ради

Ми працювали під постійними обстрілами. Вночі було найскладніше. Їздили без фар, освітлення. Через блокпости, завали, загорожі. Важко було орієнтуватися. І при цьому у тебе в машині міг бути пацієнт, у якого клінічна смерть, треба реанімувати. А поруч ще й гупає, вибухає щось. Гарячий досвід роботи.

Перша зміна на швидкій у мене була 27 — лютого, після цього додому я вже не повертався.

У всіх нас таке було, що ми жили на роботі та працювали по декілька діб поспіль. У березні почалися масовані обстріли, тож постійно їздили до постраждалих.

Могли приїхати на місце обстрілу, забрати пораненого – і неабияк швидко тікати звідти від повторного обстрілу.

Або приїхати на виклик – і там потрапити під «прильоти». Тоді нам дали неправильний номер будинку. Тобто – приїхали, почали шукати постраждалого. А там уже вибиті шибки, розбиті машини, видно, що десь поруч вибухнуло. Але ніхто не знає, кому викликали швидку. І в цей момент починає прилітати десь метрів за 300 від нас.

Забігли в під'їзд, сховалися під сходами, набрали диспетчера. Виявилося, що приїхали не за тією адресою, ще й під обстріл потрапили.

Молилися тільки, щоб машина не постраждала. Дочекалися паузи між обстрілами, вибігли і побачили, що заднє скло вибило, машину саму посікло, перебило шнур дефібрилятора.

Коли нарешті приїхали за правильною адресою до пацієнта – теж почало десь поруч вибухати. Швидко завантажили його в машину – і тікати. Наш водій – великий молодець, їхав під обстрілами, на нього і дерева, і лінії електропередач падали, а він все об'їздив. Коли виїхали у більш безпечну локацію, там уже надали всю допомогу і госпіталізували пацієнта.

Або теж цікавий випадок. Якось приїхали за одним хворим, а забрали іншого. Літньому чоловіку стало зле під час обстрілу, коли біг у підвал.

Повторював, що повітря бракує. Коли несли його до машини, з одного боку почалися обстріли, з іншого – пожежа. Ледь виїхали. А потім у нього в машині сталася клінічна смерть. Їдеш, реанімуєш хворого з інфарктом – по темряві, через блокпости, а навколо щось гупає, вибухає, падає... Кілька разів проводили дефібриляцію, вливали препарати.

Та головне у нашій роботі — це спокій.

Знаєте, коли їдеш на виклик о другій годині ночі темним містом, навколо щось прилітає, гупає. Пролітаєш крізь блокпости, піднімаєшся на дев’ятий поверх пішки, бо ліфти не працюють, а там тобі кажуть: «Дайте мені якесь заспокійливе». І таких випадків – безліч. Чомусь завжди на верхніх поверхах…