Дякуємо серцем – Владислав Лисенко

Владислав Лисенко

Лікар, ортопед-травматолог Оріхівської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування

Такого ми ніколи не бачили. Місто Оріхів у Запорізькій області майже відразу опинилося на лінії вогню, і до нашої лікарні привозили людей із надскладними пораненнями. Від мін, касетних снарядів, шрапнелі.

Здавалося, ми вже в самому пеклі, коли під час операції ще й… зникає електрика.

Я добре пам’ятаю одного з перших пацієнтів. Йому сильно поранило ногу мінометним снарядом, ноги майже не було. Коли його привезли, ми були шоковані, адже до війни ніколи не бачили такого. Кінцівку ампутували, чоловіка врятували. А потім почали привозити все нових і нових. Комусь пробило шрапнеллю грудну клітину під час риболовлі, хтось підірвався на міні, коли йшов по воду.

Жертв було безліч, багато таких історій, відірваних кінцівок, смертей.

Перші дні ми були настільки в шоці від побаченого, що працювали просто “на автоматі”: стабілізували постраждалих, відновлювали кровообіг, робили проводили хірургічну обробку, відправляли на повноцінне лікування.

Кожен із нас виконував свою роботу, хоча війна змусила мене проводити складніші операції як для травматолога. Щоразу, коли здавалося, що нас уже нічого не здивує, привозили все нових і нових пацієнтів зі складнішими і складнішими травмами.

В одного чоловіка була неймовірна ситуація. Шрапнель пройшла за один сантиметр від перикарда, ледь не зачепила серце.

Спочатку ми цього не знали. На знімках бачили  гідропневмоторакс, накопичення рідини та повітря у грудній клітині. Але стан погіршувався, і довелося оперувати. Те, що він вижив, що снаряд не зачепив серце, – справжнє диво. Але це – диво, яке сталося зокрема й завдяки лікарям, бо від них надзвичайно багато залежало. У нас була дуже професійна команда, і вдавалося врятувати практично всіх, хто до нас потрапляв.

У травні почалися прильоти по нашій лікарні. Тоді цілили начебто спеціально по ній.

Були і розбиті шибки, і прямі попадання в будівлю, і навіть у бомбосховище. В операційній ми майже від перших днів закрили вікна мішками з піском і залізними щитами. І недарма. Зараз на цих щитах немає живого місця. Від цих обстрілів страждали і комунікації. Були постійні перебої зі світлом, водою, газом. А як оперувати без електроенергії?

Одного разу серед складної операції з осколковим пораненням легені, коли хворому подавали кисень, раптово зникла електрика.

Все. Обладнання, освітлення, кисень. У такі моменти секунда дорівнює нескінченності. Та це – тільки секунда. Наступної миті анестезіолог під ліхтариком смартфону зняв із пацієнта апарат вентиляції легень і надягнув мішок Амбу. Все це відбулося миттєво. Потім уже увімкнувся генератор, ми дістали осколок, зашили легені, все закінчилося добре. Але я ніколи не забуду цієї секунди темряви.