Дякуємо серцем – Віктор Рокутов

Віктор Рокутов

Завідувач відділення травматології та ортопедії та лікар ортопед-травматолог Дніпропетровської обласної дитячої клінічної лікарні

Дитяча травматологія відрізняється від дорослої. Та методики, які ми почали застосовувати до мінно-вибухових травм, високо оцінили наші зарубіжні колеги. Діти їхали лікуватися далі, у Європу і США, і швидше відновлювалися завдяки ефективній роботі наших медиків на етапі стабілізації та фіксації переломів.

Весь жах війни ми відчули з першими вибухами і сиренами.

Підготували безпечні та обладнані місця у підвальних приміщеннях, приймали поранених від перших днів. Одночасно могли привезти десятки пацієнтів. Тоді ми розбивалися на травматичні бригади, працювали по дві-три доби безперервно.

До війни, звісно, неможливо підготуватися на 100%.

Та ми почали проводити семінари на тему мінно-вибухових травм, застосовувати нову методику лікування важких переломів у дітей. Через невеличкі проколи у шкірі та кістці ми стабілізували та фіксували перелом. Це зменшувало крововтрату на операції, а діти її краще переносили.

Тяжкі переломи ми так і фіксували. А потім таких дітей евакуювали до клінік Європи: у Польщу, Німеччину. Там вони завершували лікування і починали реабілітацію. Західні колеги високо оцінювали нашу роботу, бо після ефективного лікування на першому етапі період відновлення значно швидший. Цим першим етапом була наша лікарня.

За ці місяці запам’яталася трагедія на вокзалі Краматорська.

Ми тоді прийняли більше 20-ти постраждалих за дві доби. Вкрай тяжкі травми у дорослих і дітей. Я три доби не виходив із лікарні. Та впоралися, все зробили якнайкраще.

А ще – був у нас хлопчик із Маріуполя. Дитина, яку війна травмувала одну з перших. Травмувала тяжко. У нього були переломи обох кінцівок: гомілок, стегна. У нашій лікарні ми його стабілізували, зафіксували. Потім хлопчика евакуювали до США. Він зараз там лікується.  Але неймовірно радісно знати, що саме завдяки ефективній роботі наших медиків наступні етапи лікування для нього минають легше.