Дякуємо серцем – Олексій Таран

Олексій Таран

Лікар-анестезіолог, завідувач відділення інтенсивної терапії для новонароджених Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І. І. Мечникова

До нас масово їхали з Харкова, Донецького напрямку, Запоріжжя, Маріуполя. Психічний стан жінок був тяжкий. Вони бачили війну, бомбардування, а зараз — в інтенсивній терапії з дітками, народженими з вадами, порушеннями, у тяжкому стані.

Всі історії складні, всі запам’ятовуються

Як правило, жінки були в шоковому стані. Складна вагітність – це вже стрес, а тут війна, і вони опиняються у незнайомому місті. Куди звертатись, до кого, як, коли? Їх направляли до нас.

Доводилось багато вислуховувати, допомагати, вирішувати нагальні потреби: від пошуку підгузників – до пошуку психолога. Різні були випадки: недоношені, «кесареві» діти, у тяжкому стані. Це все потрібно витримати.

Із Бахмута привезли жінку з глибоко недоношеною дитиною, ми її виходжували майже місяць.

Мати – людина з інвалідністю, опорно-руховий апарат. Вона спочатку тікала з Маріуполя до Бахмута, потім потрапила сюди. Допомагали їй всім відділенням. Зовсім не було із собою речей. На День вишиванки ми подарували їй першу вишивану сорочку.

А ще треба було налагодити роботу в умовах воєнного стану.

Підготували сховище, тренувалися швидко спускатися за тривоги. Та коли почалися сирени, перші бомбардування, зрозуміли, що це не для нас. Із новонародженими дітьми це вкрай важко, а у нас були «складні» дітки. Одразу починалося загострення, негативна динаміка.

Це ж не п’ять хвилин у підвалі сидіти. Бувало, тривога тривала дві-три години. І всі ці переміщення з інтенсивної терапії могли призвести до жахливих наслідків і потребували негайного втручання лікарів. Вирішили нікуди їх не спускати. Убезпечити приміщення, розмістити їх подалі від вікон. Все одно медики і батьки залишаються з дітьми. Ніхто нікого не полишає.

Коли бомбардування були поряд із нами – страшно було всім, так.

У відділенні – 90% жінок. Відразу сльози, паніка. Тут уже я, як міг, намагався розрадити. Розмовляв, допомагав, приносив цукерки, букети, вірші читав, інколи і танці були. Все по-різному, до кожної – свій підхід. Але ж ми мали працювати. Навіть коли свої діти не поруч — поруч ці немовлята. А чужих дітей не буває.